Vybíráme vhodný obklad pro vnitřní stěny a okraj bazénu
Více

Drobečková navigace

Vybíráme vhodný obklad pro vnitřní stěny a okraj bazénu

Přemýšlíte o vlastním soukromém bazénu a už se vidíte při vodních radovánkách s rodinou i relaxu v jeho blízkosti? Ještě než si budete moci tuto představu užívat v reálu, čeká vás spousta práce. Krása bazénu a jeho estetické zasazení do vašeho prostředí je bezpochyby důležité, ovšem neméně důležitá je také bezpečnost vaše a všech vašich blízkých. Na co se zaměřit při výběru dlažby k bazénu a jaké vlastnosti musí splňovat obklady do bazénu?

Na výběru záleží

Asi jen máloco dokáže udělat takovou pohodu, jako je lenošení na lehátku pohupujícím se na vodní hladině vlastního bazénu během slunného a horkého letního dne. Stejně tak začít den několika tempy v krytém vnitřním bazénu v chladném zimním ránu představuje osvěžující start, který dodá energii na celý den a ještě zlepšuje kondici. Bazén nabízí nekonečné množství aktivit a radovánek pro malé plaváčky i dospělé milovníky soukromého koupání. Proto by zde také měly být kladeny opravdu vysoké nároky na bezpečnost, ze kterých se nevyplatí za žádné situace slevovat. S bezpečností jednoznačně souvisí výběr kvalitních a vhodných obkladů a dlažby jak do vnitřku bazénu, tak i na jeho okraje. Na tomto výběru si dejte obzvláště záležet, protože nejen, že si tím poměrně výrazně usnadníte údržbu samotného bazénu a jeho okolí, ale také podstatným způsobem snížíte pravděpodobnost ošklivých úrazů z uklouznutí. Pojďme se společně podívat na jednotlivé typy a možnosti řešení bazénového obložení, které se nám nabízí s ohledem na vlastnosti prostředí jejich bezprostředního okolí.

Pod hladinou 

U bazénových částí, které jsou běžně pod vodní hladinou, je zcela zásadní jejich snadná údržba. U venkovních bazénů se setkáváme většinou s variantou bazénové vany, která je po částech nebo i vcelku zapuštěná do připravených vykopaných základů a nevyžaduje další obložení. Druhou variantu představují bazény s betonovou základní vanou, ta se již bez obkladů neobejde. 

Mozaikové obklady Mezclas

Mozaikové obklady Mezclas dokonale vyhovují prostoru koupelny, ale jsou vhodné i pro vnitřní obložení bazénů. Najdete je u nás v několika barevných provedeních, převážně modrých tónů, díky kterým bude vaše voda vypadat vždy jiskřivě čistá.

V tomto případě volba většinou padne, a to i ve variantě krytého interiérového bazénu, na bazénové mozaikové obklady. Nejčastěji se setkáme s barevnou škálou modrých nebo bílých obkladu, popřípadě jejich kombinací, které umožňují dohlédnout až na dno bazénu a s přehledem tak můžete sledovat úroveň čistoty a kvalitu vody. Pokud není mozaika zcela vaším šálkem kávy, je tu možnost i větších bazénových obkladůmoderních dekorech a třeba i neutrálnějších šedých odstínech. Počítejte ovšem s tím, že tyto obklady jsou vhodné zejména pro základní obdélníkový tvar bazénu. S kulatými či oble tvarovanými bazény si mnohem lépe poradí zmiňovaná mozaika.

Mezi vlastnosti dlaždic, které byste měli při výběru vnitřního obkladu zohlednit, patří v případě venkovního bazénu rozhodně mrazuvzdornost. Dále byste se měli vyvarovat dlaždic s nějakým výrazným reliéfem či výraznou povrchovou strukturou. Ideální, opět s ohledem na snadnou údržbu, jsou dlaždice s hladkým povrchem a klidně i v lesku.

Bezpečnost nejen po okraj 

Bezpečnost v tomto článku skloňujeme všemi pády. Nyní přichází úsek, kde je naprosto stěžejní a rozhodující - okraj bazénu. V bezprostřední blízkosti okraje je většinou vlhkost i se zdržují menší či větší vodní plochy. Ty jsou většinou zdrojem nepříjemných a hlavně nebezpečných úrazů plynoucích z uklouznutí právě na mokrém povrchu.  Základem pro výběr materiálu do tohoto prostředí je, nebo by alespoň měla být, je protiskluznost, mrazuvzdornost a nasákavost, odolnost proti oděru, slunečním paprskům, plísním, škůdcům i bazénové chemii. Možná vám nyní přijde, že je nároků opravdu hodně a bude náročné najít odpovídající materiál. Nebojte, je rozhodně z čeho vybírat.

Mrazuvzdorná dlažba PETRA Gris

Mrazuvzdorná dlažba Petra Gris nezazáří jen na vaší terase. Je perfektní volbou také do okolí bazénů. Vyberte si ze škály barev ten pravý, který bude nejlépe ladit k celému okolí.

Pro venkovní, neboli sezónní, zapuštěné bazény se můžete rozhodovat mezi hned několika možnostmi. První a zcela základní možností je obyčejný beton, který svým pórovitým a jemně zdrsněným povrchem. Ten splňuje požadavky nejen na protiskluznost, ale také snadnou údržbu i odolnost proti škůdcům a chemii. Pokud ovšem toužíte po něčem sofistikovanějším než je obyčejný beton, sáhnout můžete po speciálním nátěru tvořeném malými kamínky spojenými bezbarvou pryskyřicí. Po zaschnutí je tento materiál velmi pevný, odolný a splňuje většinu požadavků. Navíc, jako menší bonus si můžete při chůzi na boso užít i jemnou masáž chodidel. 

Nejen pro venkovní ale i celoročně užívané kryté bazény představují nejlepší materiálovou variantu k obložení okraje bazénů keramické obklady. U těch si hlídejte zejména označení R10, které je označením právě vysoké protiskluzové úpravy. Splňují stoprocentně ale i ostatní požadované vlastnosti. 

Vyloženě nevhodné materiály

Při tolika podmínkách pro výběr vhodného materiálu pro bazén a jeho okraj se trochu nabízí otázka, zda existuje materiál vyloženě nevhodný. A ano, existuje a ne jeden. K těmto materiálům se lidé často uchylují z důvodu nedostatku informací a hlavně touhy ušetřit nějakou tu korunu. Jak jsme již výše zmínili, v tomto případě se šetří na nesprávných místech. 

Můžete být sebevětší milovník přírodních materiálů a ač se může z počátku jevit dřevo jako výborná a stylová volba opak je pravdou. Dřevo absorbuje veškerou vlhkost navíc pokud se na jeho povrchu objeví plíseň stává se extrémně kluzké. Kromě toho se také často stává domovem mnoha škůdců. Stejně špatnou volbou je také koberec. Ten nejenže nasaje vodu, ale množí se v jeho prostředí také nebezpečné bakterie a plísně, které mohou napáchat škodu nejen v prostředí bazénu ale i na naší pokožce. 

Líbí se vám myšlenka olemování prostoru bazénu štěrkem či menšími oblázky? I tuto variantu bychom na vašem místě ještě jednou promysleli. Opět jde o krajně nehygienické řešení - ve štěrku se udržují nečistoty i hmyz. Navíc si s jistotou nanosíte všechnu špínu i kamínky přímo do vody.

Opomenutá estetika?

Ale kdeže. Díky dnešní široké nabídce designů a materiálu nemusíte dělat mezi bezpečností, snadnou údržbou, odolností a estetikou kompromisy. Zejména chcete-li svůj bazén v určitém stylu, aby vhodně doplnil koncept vašeho domu. Největší škálu výběru nabízí keramické obklady a dlažby. Současné designy respektují každý vkus a styl, proto si vybere opravdu každý. Imitace přírodních materiálů jako je kámen či dřevo, ale i designy v dekoru betonu jsou dnes velmi trendy a působí moderním dojmem ve venkovním prostředí i u vašeho vnitřního bazénu. Můžete také vsadit na klasiku, která k bazénům patří a experimentům s dekory se zcela vyhnout. I celkem tradiční barevná i bílá mozaika použitá v samotném bazénu a přecházející přes jeho okraj bazénu může totiž působit stylově a velmi nadčasově. 

Pokračujte ve čtení