Bezpečná koupelna pro seniory
Více

Drobečková navigace

Bezpečná koupelna pro seniory

K pohodovému stáří patří usnadnění běžných činností v životě více než kdy jindy. Pohyby a reflexy se stávají pomalejšími. Také zrak už není, co býval a klouby o sobě dávají nepříjemně vědět.

Fakt, že “na stáří” budete muset udělat změny v interiéru, je nevyhnutelný a je dobré na něj myslet s předstihem. Jenže co přesně znamená s předstihem? Nejlépe už při prvotním zařizováním vašeho domova. Zařazením bezpečnostních prvků, které využijete i v době, kdy jsou pro vás bolavé kyčle španělskou vesnicí, si usnadníte pozdější celkovou a často nákladnou rekonstrukci. 

V tomto článku vám přinášíme 7 velmi praktických tipů, jak zařídit bezpečnou koupelnu pro pozdější léta i na celý život. 

Začněte od podlahy

Přemýšlíte, kde vlastně začít? Která část koupelny by měla být upravena jako první? Nejlepší bude začít pěkně od podlahy. Do koupelen volte protiskluzovou dlažbu. Při nákupu pátrejte po označení R10. Podlahy s tímto označením jsou bezkonkurenčně tou nejlepší volbou do koupelny, a to nejen pro seniory. 

Nepodceňte přípravu a před koupí si porovnejte hned několik různých typů dlaždic (proklik na odstavec v článku o Bezpečných a stylových koupelnách). Design koupelnových obkladů a dlažeb je v současnosti více než rozmanitý.

A co takový práh u dveří? Pokud můžete, v seniorské domácnosti ho odstraňte. Nejen u koupelny.

Moderní koupelna pro seniory

Vana nebo sprchový kout?

Vana nebo sprchový kout? To je otázka, kterou si při plánování nové, či rekonstrukci staré koupelny pokládá drtivá většina lidí. Vyznavači dlouhých relaxačních koupelí mají jasno. Pravdou však zůstává, že souboj o nejpraktičtější místo pro očistu s přehledem vyhrává sprchový kout. Cestu dovnitř i ven zvládnete bez většího úsilí, a to i v případě, že vaše mobilita už není co bývala. A pokud se poohlédnete po sprchovém koutě s vyšší vaničkou, můžete si v něm i trochu pohovět. V takovém případě ale sprchový kout ztrácí svoji bezbariérovost.

Je pro vás vana i přes to všechno favorit? Nevzdávejte se svých představ! Zvolte nízkou vanu a nezapomeňte na záchytná madla a další bezpečnostní prvky.

Doporučujeme umyvadlo s vykrojením

Pořízení speciálního umyvadla s vykrojením pomůže seniorům a méně mobilním členům rodiny k pohodlnější očistě. Díky jeho tvaru totiž není třeba naklánět se k baterii tolik jako u klasického umyvadla.

Koupelna pro seniory

Nezapomeňte na protiskluzové podložky

Naprostá nutnost bezpečné koupelny. Protiskluzových podložek si pořiďte hned několik. Pokud vaše sanita nemá protiskluzový povrch, do vany a sprchového koutu nejlépe poslouží podložka s přísavkami. Před umyvadlem oceníte například podložku s pogumovanou spodní stranou či protiskluzovou podložku s výstupky pro masáž akupresurních bodů.

Koberečky nejsou z důvodu rizika zakopnutí vhodné.

Termostatická baterie = důležitý bezpečnostní prvek

Malá velikostí, velká vlastnostmi. Tak by se dala popsat termostatická baterie. Záchrana při zbytečném plýtvání vodou a následných vysokých účtech, ale také důležitý bezpečnostní prvek. Termostatická baterie docílí požadované teploty v co nejkratším čase a díky blokaci regulátoru nastavení teplé vody slouží jako pojistka proti nebezpečnému opaření. Počáteční investice se vám brzy v mnoha ohledech vrátí.

Vhodný koupelnový nábytek 

Velký a těžký nábytek se časem stává překážkou. Do koupelny pro seniory proto není vhodný. Zaměřte se na funkční úložné prostory. Nechte v koupelně co nejvíce prostoru s minimem nábytku. Bohatě postačí skříňka pod umyvadlo, případně jedna doplňková skříňka. Police umístěte do úrovně horní poloviny těla. Časem oceníte, že se nemusíte pro věci shýbat či natahovat.

Koupelna pro seniory článek

A rada nad zlato? Neskladujte v koupelně zbytečnosti a vynechte také příliš dekorací. Mohou se v mžiku proměnit na další nevítané překážky. Méně dekorací oceníte také při úklidu.

Toto jsou ty nejdůležitější tipy, jak si proměnu koupelny na tu seniorskou usnadnit již v počátcích. Existují však i další neméně důležité položky, které můžete nechat až na pozdější úpravy koupelny.

  • Madla a držáky: Může se to stát každému. Náhlá nevolnost, křeč, nemožnost pohybu. U seniorů jsou tyto jevy častější. Nezapomínejte proto koupelnu vybavit šikovně umístěnými madly a držáky. Kromě prostoru u vany a sprchového koutu umístěte madlo rozhodně i k WC. 
  • Sedátko do vany a sprchového koutu: Některé vany a sprchové kouty nabízejí zabudované sedátko či stoličku. Pokud ne, neváhejte si kvalitní sedátko pořídit.
  • Nástavec (zvyšovač na WC): Nízko postavené WC vás jako seniora může také pěkně potrápit. Rychlé řešení nabízí nástavec neboli zvyšovač. Nejen, že díky němu pohodlněji dosednete na toaletu, zvyšovač také zabrání nechtěnému uvíznutí.
  • SOS tlačítko: I přes všechny bezpečnostní prvky se úraz či nevolnost může přihodit. Starší generace je navíc málokdy zvyklá nosit při ruce telefon všude, kam se hne. Proto pokud zařizujete koupelnu svým rodičům či prarodičům, zvažte zabudování SOS tlačítka s GPS a možností navolení několika telefonních čísel.

Noční světlo: Co naplat, uprostřed noci cestou na toaletu nejste nejbdělejší a všudypřítomná tma na stabilitě nepřidá. Proto není od věci pořídit si úsporné noční světlo.

Pokračujte ve čtení